Biurko- z myślą o pięknym wyglądzie i produktywności

Biurko to narzędzie, które od pewnego czasu nabrało innego znaczenia w naszej przestrzeni. Kiedyś traktowane po macoszemu wedle zasady żeby było, dziś wokół tematu biura możemy zakopać się w stosie poradników i inspiracji.

Ten podcast pomoże Ci podrasować Twoją przestrzeń pracy, unowocześnić domowe biuro. Ponadto z tego wpisu i podcastu dowiesz się jakie wymiary powinno posiadać Twoje biurko. Znajdziesz odpowiedź na pytania związane z biurkami na wymiar oraz sam zdecydujesz czy szuflada pod blatem jest dla ciebie.

Biurko przy oknie czy przy ścianie?

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie związanych z Twoją estetyką pracy. Głównym czynnikiem wpływającym na to gdzie powinno znaleźć się biurko jest ilość czasu jaki przy nim spędzasz. Odpowiedź na to pytanie wprowadzi cię w bardziej świadome projektowanie przestrzeni pracy.

ile czasu spędzasz przy biurko?

Jest to dość istotne w momencie gdy przesiadujemy przy biurku więcej niż 4-5h dziennie. Jeżeli ten czas jest dłuższy, kluczowy będzie dopływ światła dziennego. To obecność okna, widoku oraz przepływającego światła daje nam energie do pracy i w wolnej chwili pomaga odetchnąć oczom. Ponadto ogromny wpływ na prace przy biurku mają strony świata. Wybór pomieszczenia na biuro, które znajdującego się po stronie północnej w ciągu dnia będzie usypiający. Więc jeżeli masz wybór innego, bardziej nasłonecznionego pomieszczenia, szukaj miejsca na biurko właśnie tam. W pokoju skierowanym na północ za dnia możesz czuć się śpiący. Jednak gdy nie masz wyboru, postaw na dobre doświetlenie miejsca pracy.

Jak podrasować/ urządzić przestrzeń wokół biurka?

Nasza przestrzeń do pracy nie powinna się tylko skupiać na biurku oraz krześle. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak istotna jest atmosfera. Wokół miejsca pracy możesz ją zbudować za pomocą zaledwie kilku elementów i trików. Przestrzeń wokół biurka zaaranżuj dla każdego zmysłu, począwszy od wzorku po dotyk i zapach.

Wygoda dla oczu to priorytet przy pracy biurowej, w szczególności powinneś/aś o nie zadbać. Aby na chwile odetchnąć od ekranu monitora czy bletrowania kartek zawieś oko na zielonej roślinie. Co więcej, wprowadź własne elementy osobowości, które na chwile pozwolą odprężyć Twój umysł. Może być to twoja ulubiona książka, obraz, orginalna lampa, czy też przybornik na biurku.

Pamiętaj o zmyśle dotyku, chyba nie ma nic przyjemniejszego niż mięciutki dywan pod stopami. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby za plecami umieścić wygodną poduszkę czy przez krzesło przewiesić swój ulubiony koc.

Zmysł węchu, osobiście kocham zapach kawy, nie ma lepszego startera niż zapach świeżo zaparzonej kawy przy biurku. A jeśli nie kawa? to twoja ulubiona świeca stojąca w pobliżu lub bukiet świeżych kwiatów w twoim ulubionym wazonie. Celowo zwracam uwagę na personalizacje rzeczy, bo miejsce pracy to twój azyl, który ma być produktywny, piękny i przyjemny.

Ergonomia- biurko na wymiar

Jak dopasować idealne biurko dla siebie pod względem wymiarów? Projektując biurko na zamówienie lub kupując gotowy produkt mamy szereg możliwości. Sklepy pełne są biurek drewnianych, mniejszych lub większych. Podobnie w naszej ofercie znajdziesz i dopasujesz idealne biurko, które skroimy na twoją miarę. Jednak, aby tobie było łatwiej cieszyć się idealnym biurkiem zwróć uwagę na kilka kwestii technicznych oraz wymiarów.

Głębokość biurka powinna być taka abyś w jednej linii mógł zmieścić dwie kartki A4 lub komputer i notes/ kartę A4. Mniej więcej ten wymiar to 70cm. Pamiętaj aby biurko nie było też zbyt głębokie, spowoduje to że pewne rzeczy będą poza zasięgiem ręki. Dodatkowe wstawanie, sięganie po coś w trakcie pracy jest niezwykle niewygodne. Ponadto jeżeli planujesz biurko dwustronne, z miejscem dla gości, zbyt duża głębokość może powodować pewne nieudogodnienia w kontakcie.

Szerokość jest Twoją indywidualną kwestią, wszystko zależy od tego ile miejsca posiadasz. Pamiętaj jednak aby dać przestrzeni pooddychać. Duże nie zawsze znaczy lepiej. Jeżeli wokół biurka zostawisz zbyć mało miejsca będzie ciężko ci się je obchodziło. Jednak szczególną uwagę powinieneś/powinnaś zwrócić na przestrzeń dla nóg. Pod biurkiem należy zachować odpowiednią szerokość około 70 cm i więcej. Jest to bardzo ważna miara, która jak mało która wpływa na wygodę pracy przy biurku.

Wysokość biurka dla osób dorosłych i młodzieży to 72 cm do 75 cm. Aby odpowiednio ją dobrać należy usiąść na swoim krześle a w kolana zachować kąt 90 stopni. Następnie, wysokość blatu powinna znajdować się na wysokości naszego łokcia.